SİTENİN AMACI

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün

her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden

hep aşk şarkıları söylüyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SİTENİN AMACI

 

Bu siteyi yaptım, çünkü;

Yıllarca şiirler, öyküler, denemeler yazdım. Ancak bunları bir kitap hâlinde yayımlatma imkânı bulamadım. Bu biraz maddi yoksunluklardan, biraz da fırsatlarımın olmamasından kaynaklandı. Aslında bazı dergi ve gazetelerde zaman zaman çalışmalarım yayınlandı ama geniş kitlelere ulaşma imkânım olmadı. Sonunda ben de bunları kendi tasarladığım bu site üzerinden sizlerle paylaşmak istedim.

Bu siteyi yaptım, çünkü;

Yıllarca gitarımla besteler yaptım, şarkı sözleri yazdım, bu bestelerimi seslendirdim. Bazı plak şirketleriyle zaman zaman görüşmeler yapmama rağmen -yine gerek maddi gerekse başka sebeplerden ötürü- bu çalışmalarımı piyasaya duyuramadım. Yine zaman zaman tek başıma ya da grup hâlinde bazı kafeteryalarda programlar yaparak sevdiğim şarkıları yorumladım. Ancak bu konuda da geniş kitlelere ulaşabilme imkânım olmadı. Ve yorumladığım bu şarkıları ya da bestelerimi de sizlerle yine buradan paylaşmak istedim.

Bu siteyi yaptım, çünkü;

Bilgisayar ve internetle tanıştığım andan itibaren, bilgisayar ve interneti sohbet, oyun ve sörf amaçlı kullanmak yerine, hep yeni bir şeyler keşfetmeye, öğrenmeye, uygulamaya çalıştım. Örneğin -çok iyi olmasam da- kıyısından köşesinden programcılığa bulaştım, kendi çapımda web siteleri tasarladım, bilgisayarın inceliklerini öğrenip bunları paylaşmak istedim.

Bu siteyi yaptım, çünkü;

Söylemek istediklerim vardı. Sinema konusunda yazmak, anlatmak istediklerim; izlediğim bazı filmler için eleştiri ve yorumlarım vardı. Yine yabancı dillere ve özellikle İngilizceye çok büyük ilgim vardı ve bunu faydalı olacağını düşündüğüm bir uğraşla birleştirmek istedim. Böylece alt yazısı olmayan yabancı filmlerin Türkçe çevirisini yaparak alt yazılarını hazırladım ve bunların Türkçe alt yazı dosyalarını paylaşmak istedim.

Yine çocukluğumda ve gençliğimde okumaktan büyük zevk aldığım ve bugünümü şekillendirmeme yardımcı olan çizgi romanlara da ilgim vardı ve henüz dilimize kazandırılmamış bazı çizgi romanların / çizgi öykülerin Türkçe çeviri ve (çizgi romanlarda bulunan konuşma balonlarının temizlenmesi, düzenlenmesi, fontlarının ayarlanması, yeniden yazılması anlamlarına gelen) balonlamalarını yaparak sizlerle paylaşmak istedim.

Sonuç olarak...

Bu siteyi yaptım, çünkü;

Bugüne kadar yaptığım çalışmaların büyük bir bölümünü sizlerle paylaşmak istedim. Şiir, öykü ve denemelerimi, zaman zaman aklıma gelen düşünceleri, yaşadıklarımı, tasarımını yaptığım siteleri, Microsoft Office Access ile yaptığım uygulamaları, sinema eleştirilerimi, yorumlarımı, alt yazı çevirilerimi, çizgi roman çeviri ve balonlamalarımı, bildiğim ya da öğrendiğim konulardaki yazılı veya görsel anlatımlarımı hiçbir maddi beklentim olmadan huzurlarınıza çıkarmak; böylece hem daha çok kişiye hitap etmek hem de gelecek eleştiri ve yorumlara göre hatalarımı düzeltip kendimi geliştirmek istedim. Yine ayrıca, yıllardır internette çeşitli sitelerde ve forumlarda paylaştığım görüşlerimi, yazılarımı, çalışmalarımı derli toplu bir şekilde bir araya getirmek düşüncesi de uzun zamandır aklımdaydı. İşte hem yıllardır internette çeşitli platformlarda paylaştığım çalışmaların bir kısmını, hem gün yüzüne çıkmamış çalışmalarımı, hem de bundan sonra yapacağım çalışmaları sürekli sizlerle paylaşabilme ihtiyacı ve düşüncesi kişisel bir site yapma fikrini doğurdu bende ve bu siteyle huzurlarınıza çıktım. Bu yönüyle bu site, benden sonraya kalabilecek bir kişisel arşiv niteliğinde de oldu sanırım.

Aslında uzun yıllar önce yine aynı isim altında bir site yapmış ve 2011 yılında güncelleyerek ve biraz daha derli toplu hâle getirerek bugüne kadar bu siteyle huzurlarınızda olmuştum. Ancak ilerleyen süreç içinde yeni ilgi alanlarım, çalışmalarım ve farklı konularda öğrendiklerim olduğundan tekrar bir site tasarlayarak yeni bir yüzle karşınızda olmak ve bu yeni ilgi alanlarımı, gelişmelerimi, fikirlerimi, birçok konudaki yaklaşım ve çalışmalarımı biraz daha farklı bir tasarımla sizlere yansıtmak istedim. Bunu yaparken günümüzdeki gelişmeleri de göz önüne almak gerektiği düşüncesiyle hareket etmeye çalıştım ve bu sebeple bu sitenin hem (bilgisayarda görüntülenecek) masaüstü versiyonunu hem de (cep telefonlarında / tabletlerde görüntülenecek) mobil versiyonunu hazırladım. Yapısal ve teknik zorunluluklar nedeniyle sitemin mobil ve masaüstü versiyonları tasarım açısından çok küçük farklılıklar gösteriyor olsa da içerikleri aynı. Bunun yanında;  bu siteyi tasarlarken, (özellikle içerik konusunda) sitemin 2011 yılında yaptığım güncellemesini esas aldığımdan ve sitemin başlangıcı olarak 2011 yılını kabul ettiğimden, bu sitede tüm sayfaların en altında yer alan "Site Tasarımı: gitarisyen © 2011" ifadesinde de göreceğiniz gibi 2011 yılını başlangıç olarak aldım.

Umarım bu site; gezmekten, okumaktan, dolaşmaktan, incelemekten, yorum yapmaktan zevk alacağınız ve hoşça vakit geçireceğiniz bir site olur.

Son olarak; sitemin içeriği daha çok edebiyat-sanat ağırlıklı olduğundan, bu konudaki görüşlerimi de birkaç cümleyle ifade etmek istiyorum:

Yıllardır hep düşünmüşümdür: Sanat adına yapılan çalışmaların karşılığında maddi bir beklenti içinde olmak ne kadar doğru acaba? Yazarların, müzisyenlerin, ressamların en güzel eserlerine baktığımız zaman hep para kazanmadan önce, maddi yoksunluklar içinde oldukları dönemde yaptıkları eserler ön plana çıkıyor. Biraz paraya doyan sanatçıların yapıtları ise o eski zarafetini, inceliğini, estetiğini kaybediyor. Bu yüzden de çoğu sanatçı gerçek sanatını yerine getirirken bir taraftan da piyasaya yönelik olarak; ticari amaçlı ve gel-geç çalışmalarla karşımıza çıkmıyor mu? Elbette bir sanatçının da rahatlıkla çalışabilmesi, eserlerini meydana getirebilmesi için paraya ihtiyacı oluyor ve sanatıyla para kazanması gerekiyor. Ancak yine de sanırım gerçek sanat yoksunluklar içinden çıkıyor.

Ben de gerçek bir sanatçı olduğumu iddia etmeden, hatta sanatçı bile olduğumu iddia etmeden ve hiçbir maddi beklentim olmadan bu sitede kaliteli bir şeyler yapmaya çalıştığım inancıyla çalışmalarımı paylaşacağım. Bunun yanı sıra hayatımı içeren, yaşamımda benim için önemli olan ve sizlerin görmesini istediğim şeyleri de paylaşacağım. Sizlerden gelecek eleştiri ve yorumların ışığında hem birbirimizden bir şeyler öğreneceğimizi hem de kendimi daha geliştirip daha güzel şeyler yapmak için bir fırsat yakalayacağımı düşünüyorum. Bu yüzden siteme göz attıktan sonra birkaç dakikanızı ayırıp "Ziyaretçi Defteri" bölümüne yorumlarınızı yazar ya da bana "İletişim" sayfasında bulunan e-postalar aracılığıyla ulaşırsanız çok sevinirim.

Saygı, sevgi ve selamlarımla...

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede, altında imzam olan her yazı, öykü, deneme, şiir, alt yazı çevirisi, yorum, uygulama örneği, beste, şarkı sözü ve tasarım bana ait olup, bazıları noter tasdiklidir. Ancak hoşunuza giden bir çalışmam olursa (ki; bundan büyük mutluluk duyarım), bu çalışmamı kopyalayıp bu siteden "ALINTI" olduğunu belirtmek veya benim imzamla birlikte kullanmak kaydıyla sitenizde ya da internetteki çeşitli platformlarda kullanabilirsiniz.

 

(2011-2022)
gitarisyen
(M. Feridun Gülsan)
"SİTE"
Ana Menüsüne Git

 

"ANA SAYFA"YA GİT

 

 

Site Tasarımı: gitarisyen © 2011