OĞLUMLA YAŞADIĞIM BİR SİNEMA MACERASI

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

OĞLUMLA YAŞADIĞIM BİR SİNEMA MACERASI

 

Biraz önce oğlumla birlikte sinemada "Harry Potter ve Ölüm Yadigârları"nı izleyip, yeni eve geldik. Ben de olayları anlatmak için bilgisayarın başına oturdum. Bakın olaylar nasıl gelişti:
 

İzinli olduğum için bu hafta evdeydim. Eşim de bugün izinliydi. Oğlum da öğle üzeri okuldan eve geldi. Oğlum bana bir haftadır:
 

- Baba, sinemaya Hayri Potur gelmiş, gidelim, deyip duruyordu.
 

Ben de:
 

- Oğlum ne yapacaksın? Bak, bekle JnRMnT amcan çevirecek, birkaç güne kadar bitirir, o zaman alt yazılı olarak izlersin, diyordum.
 

Ancak işin içine anneler girince iş değişiyor bildiğiniz gibi. Oğlum annesine de söyleyince eşimle aramızda şöyle bir diyalog geçti:
 

- Oğlanı niye Hayri Potur muymuş, neymiş, ona götürmüyorsun herif?
 

- Hayatım, www.turkcealtyazi.org sitesinden JnRMnT alt yazısını çeviriyor, birkaç güne kadar bitirir, oradan izleriz.
 

- Kör olmayasıca herif, başlatma cınımınımırtından. Götür oğlanı çabuk sinemaya, gir o internetten sinema seanslarını öğren, sabahtan akşama kadar internetin başındasın, hiç hayra yarar bir iş yapmıyorsun, iyi bir işe yarasın bari.
 

- Tamam hayatım, sinirlenme.
 

Dedim ve öğleden sonra 15:30 seansına girmek için sinema gişesinde biz de kuyruk olduk. (Aslında bugün hafta içi olduğundan sinemada kimsenin olmayacağını düşünüyordum ama "Genç Turkcell Bedavası" mı varmış, neymiş, o yüzden gişenin önü bayağı kalabalıktı.) Neyse, sıra bize gelince gişedeki kıza:
 

- Hayri Patır'a iki bilet lütfen, dedim.
 

Kız, deliymişim gibi yüzüme baktı. (Bilemiyorum, içinden bir de "La havle" çekmiştir belki.)
 

Biletlerimizi alıp, yarım saat önceden salona oturduk. Ben, dün geceden de uykusuz olunca ve koltuklar bana yatağım gibi gelince hafif kestirmeye başlamışım. Oğlumun dürtmesiyle uyandığımda filmin başladığını anladım. Film Türkçe dublajlıydı ve ne yazık ki, hayatımda gördüğüm en kötü Türkçe dublajdı. (Aslında dublaj konusunda en iyi ülkelerden biri olduğumuzu biliyorum, ama sanırım aceleye getirip karakterlere hiç uymayan ses tonları olan dublaj sanatçılarını bulup seslendirmişler filmi.) Film başlangıçta hızlı başladı. Ben dublajı dinlerken bir yandan da "Acaba JnRMnT, buraları nasıl çevirmiştir şimdi?" diye düşünüp duruyordum.
 

Film hakkındaki yorumlarıma gelince:
 

Kusura bakmayın ama hiçbir yorum yapamayacağım. Filmin -ilk beş on dakikası hariç- başından sonuna kadar uyumuşum çünkü. Sadece arada oğlumun dürtmesiyle uyanıp, patlamış mısır almaya gittik, ama patlamış mısır alırken bile aklım, sinema salonundaki koltuğuma dönüp tekrar uykuya dalmakla meşguldü. Film tamamen bitince yine bir dürtme hareketiyle uyandıktan sonra eve gelirken oğluma sordum:
 

- Film nasıldı, beğendin mi?
 

- Güzel!
 

Tek söylediği bu oldu. Zaten biraz ketum bir çocuktur. Yüzlerce sayfa romanı birkaç kelimeyle özetlemeyi marifet sanır. "Ben olsaydım -tabii eğer filmi izleyebilmiş olsaydım- şimdi oturup, film hakkında uzun bir inceleme yazısı döşenir, orasını burasını eleştirir, bir sürü zaman harcardım." diye düşünüp iç geçirdim. Halbuki çocuk ne güzel özetliyor, bakın:
 

- Film nasıldı?
 

- Güzel!
 

Hepsi bu kadar işte.
 

Ha, bir de oğlum gelirken bana şöyle demesin mi:
 

- Baba, JnRMnT Amca'ya söyle; ben ilk bölümünü izledim. O yüzden ikinci filmin alt yazısını çevirsin.
 

Sonuçta, "Güzel!" olduğunu öğrendiğim bu filmi merak ettim. Ama uyumadan ve güzel bir çeviriyle izlemek için JnRMnT'nin çevirisini bekliyorum. Sevgili JnRMnT'ye buradan duyurmuş olalım.
 

Herkese sevgi, saygı ve selamlarımla...

 

(25 Kasım 2010)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"YAŞADIKLARIM" Sayfasına Geri Dön

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011