PAL SOKAĞI ÇOCUKLARI (1969) - Kısa Film Yorumu

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

PAL SOKAĞI ÇOCUKLARI (1969) - Kısa Film Yorumu

 
Orijinal / Türkçe Adı:  A Pál utcai fiúk / Pal Sokağı Çocukları
Ülkesi:  Macaristan, A.B.D.
Yapım Yılı:  1969
Türü:  Dram
Yönetmen:  Zoltán Fábri
Oyuncular:  Mari Töröcsik, Sandor Pecsi, Anthony Kemp

 

Bana göre "İşte film budur!" dedirten filmlerden biri daha... Başına oturduğunuz zaman yaklaşık 2 saatlik sürenin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Sadece "şöyle ilk 5-10 dakikasına bir göz atayım," demeniz yeter. Gerisi zaten geliyor ve siz filmin başından ancak bitince kalkıyorsunuz. Beni çocukluğuma götüren bu filmin uyarlandığı Ferenc Molnar'ın o müthiş kitabı da öyle değil miydi zaten? Çocukluğumda bu kitabı kaç kere okuduğumu hatırlamıyorum. Her seferinde de son sayfalarında ağlardım. Kitap çok akıcı bir dille yazılmıştı, bizi (çocukları) anlatıyordu ve çok çabuk okunduğundan dolayı çoğumuza okuma zevki aşılamıştı.

 

İşte kitaptan neredeyse birebir uyarlanan bu film de aynen kitabı gibi: Çok akıcı bir sinema diliyle kotarılmış, çocukları anlatıyor ve çok çabuk izleniyor. Bu yüzden de izleyene sinema zevki aşılıyor.

 

Çocuk oyuncular çok iyi. Kavgalarının, arkadaşlıklarının, kırgınlıklarının ve maceralarının geçtiği sokakları sizin sokaklarınızmış gibi algılıyorsunuz. O sokaklar ve Pal Sokağı Çocukları'nın uğruna kavgalar verdikleri oyun arsası, tıpkı bizim çocukluğumuzdaki oyun arsaları gibi. Şimdiyse o arsaların, o arsalarda top oynayan çocukların hiç birinden bir eser yok.

 

İyi ki bu kitabı yazmışsın Ferenc Molnar ve iyi ki bu filmi çekmişsin Zoltan Fabri. Sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır.

 

Ve iyi ki hayal dünyama girip, çocukluktan ergenliğe geçişimde kişiliğimin gelişmesine yardımcı oldunuz (bu romanın ve filmin kahramanları olan) Nemecek, Boka, Feri Ats, Kolnay ve diğer sevgili Pal Sokağı Çocukları ile Kızıl Gömlekliler...

 

Filme Verdiğim Puan: 10 üzerinden 9.

 

NOT: Yukarıda okuduğunuz yazı, tarafımdan 05 Nisan 2012 tarihinde yazılmış olup, aynı tarihte bazı değişikliklerle www.turkcealtyazi.org sitesinde yayınlanmıştır.

 

(28 Mart 2012)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"SİNEMA YAZILARIM" Sayfasına Geri Dön

 

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011