NEDEN FİLM İZLERİZ?

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

NEDEN FİLM İZLERİZ?

 

NOT: Aşağıda okuyacağınız yazı, tarafımdan 06 Şubat 2011 tarihinde yazılmış olup, aynı tarihte bazı değişikliklerle www.turkcealtyazi.org sitesinde yayınlanmıştır.

 

"Neden film izleriz?" sorusuna Orhan Pamuk'un romanlarında sık sık kullandığı bir temayla cevap verebilirim sanırım: Çünkü insanlar hikâye dinlemeyi sever. (Kendini hikâye kahramanının yerine koyma, olayları kendi hayatıyla özdeşleştirme, gerçek hayatında yapamayacaklarının hikâyede vuku bulması, bilinçaltına itilmiş duygu, karakter ve düşüncelerin hikâyeyle ortaya çıkması gibi sebepler hikâye dinlemeyi sevmekteki etkenler olabilir elbette.)

 

Filmler ise hikâyelerin görselliğe bürünmüş halidir. Bir belgesel ya da motomot çekilmiş bir biyografide bile bir hikâye vardır. Ayrıca filmler rüyalarımızın izdüşümüdür bir nevi. Bu yüzden de çoğu insan rüyaları sever ve sık sık rüya yorumlarına ve yorumcularına başvurur. Filmleri yorumlayış sebeplerimizden biri de bu bence.

 

Bu kadar felsefeden sonra özetleyecek olursam, ben de hikâye dinlemeyi seviyorum, rüyaları seviyorum ve filmler yoluyla rüyalarımı (ya da başkalarının rüyalarını) görsel olarak algılamaktan hoşlanıyorum. Olayların, karakterimin, yaşadıklarımın hayatımı ve hayata bakış açısını şekillendirmesiyle de "dram, macera, korku, bilim-kurgu v.s." türü filmleri tercih edebiliyorum. Ya da o andaki ruh durumuma göre sadece bir türden hoşlanabiliyorum. Önemli olansa benim anlayışıma göre bir filmi seçip izlemem değil, türü ne olursa olsun bir filmin benim anlayışımı şekillendirmesi...

 

(06 Şubat 2011)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"SİNEMA YAZILARIM" Sayfasına Geri Dön

 

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011