MARY POPPINS (1964) - Kısa Film Yorumu

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

MARY POPPINS (1964) - Kısa Film Yorumu

 
Orijinal / Türkçe Adı:  Mary Poppins
Ülkesi:  A.B.D.
Yapım Yılı:  1964
Türü:  Komedi, Aile, Fantastik
Yönetmen:  Robert Stevenson
Oyuncular:  Julie Andrews, Dick Van Dyke

 

Çim çimini çim çimini çim çim çiru

Bir süpürge ancak bu kadar şanslı olur,

Çim çimini çim çimini çim çim çiru

Sizinle el sıkıştığında şansı size de bulaşır.

 

Sizi iki saat boyunca çok farklı bir hayal alemine götürecek, müzikal sevmeyenlere bile hoşça ve zevkle vakit geçirtecek, yapıldığı yıla göre harika ve göze batmayan efektlere sahip, sizi kesinlikle iyi hissettirecek, belki (benim gibi) moraliniz bozuk olduğu zamanlarda tekrar izlemek isteyebileceğiniz cici mi cici bir film...

 

Filmin yukarıda satırlarımın başında Türkçe tercümesini verdiğim şarkısı, (aldığı diğer 5 Oscar ödülünün arasında) "en iyi şarkı" Oscar'ını da almış, filmde birkaç kez tekrarlanıyor ve mutlaka gün boyunca dilinize takılıyor.

 

Filmi Robert Stevenson yönetmiş ve kariyerindeki en önemli film. Film, The Sound of Music, Goldfinger ve My Fair Lady gibi filmleri geride bırakarak 1964 yılının en çok iş yapan filmi olmuş.

 

İçimden sürekli "hiç bitmesin" diye geçirerek izlediğim bu filmi büyük çoğunluğun da seveceğine inanıyorum. Neden günümüzde böyle filmler yapmıyorlar ki artık?

 

Filmde Julie Andrews ve Dick Van Dyke'ın yanısıra diğer oyunculuklar da çok iyi ve sımsıcak.

 

Konusuna gelince:

 

Banks ailesi, bankacı ve ciddi bir babadan, hayatını kadın haklarını korumaya adamış ve sürekli toplantılara katılan bir anneden ve yaramaz mı yaramaz iki çocuktan oluşmaktadır. Çocuklara annelerinin bulduğu hiçbir dadı dayanamayıp işi bıraktığından Bay Banks bir dadı bulma görevini üstlenir ve gazeteye ciddi bir dadı aradıklarına dair bir ilan verir. Bu arada çocuklar da neşeli, güler yüzlü bir dadı aradıklarına dair bir ilan yazıp babalarına verirler. Babaları bu saçmalığa kızıp, çocukların yazdığı ilanı şömineye atsa ve kendi ilanını yollasa da, babalarının ilanı değil çocukların ilanı cevap bulacaktır ve bu ilana cevap veren de Mary Poppins'tir. Mary Poppins'in ve dostlarının sihirli güçleri vardır ve Banks ailesi için hayat artık eskisi gibi olmayacak ve neşe, kahkaha ve müzik dolu olaylar birbirini takip edecektir. Çünkü Bert'in (Dick Van Dyke) çocukları parka gezmeye götürürken söylediği gibi:

 

"Parka mı götürecek? Mary Poppins mi? Bunu diğer dadılar yapar. Mary Poppins'le olduğunuzda hiç hayal etmediğiniz yerlere gidersiniz."

 

Son olarak:

 

Çim çimini çim çimini çim çim çiru...

 

Filme Verdiğim Puan: 10 üzerinden 9.

 

NOT: Yukarıda okuduğunuz yazı, tarafımdan 28 Mart 2012 tarihinde yazılmış olup, aynı tarihte bazı değişikliklerle www.turkcealtyazi.org sitesinde yayınlanmıştır.

 

(28 Mart 2012)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"SİNEMA YAZILARIM" Sayfasına Geri Dön

 

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011