KAPI - DIE TÜR (2009) - Kısa Film Yorumu

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

KAPI - DIE TÜR (2009) - Kısa Film Yorumu

 
Orijinal / Türkçe Adı: Die Tür / Kapı
Ülkesi: Almanya
Yapım Yılı: 2009
Türü: Gizem, Gerilim
Yönetmen: Anno Saul
Oyuncular: Mads Mikkelsen, Jessica Schwarz, Heike Makatsch

 

Alman filmlerine karşı özel bir ilgim olduğunu çevremdeki çoğu kişi bilir. Özellikle 2001 yılı yapımı Deney (Das Experiment) filmiyle tanıştığım bu sinemanın anlatım özellikleri, kasvetli atmosferleri yansıtmadaki başarısı, oyunculukların doğallığı ve her zaman beni apayrı bir dünyaya götüren hikâye ve kurgusu benim için hep büyüleyici olmuştur. Tarihsel açıdan geriye doğru gittiğimizde Fritz Lang'ın filmleri de bu büyülü Avrupa sinemasına olan hayranlığımın artmasını sağlamıştır.
 

İşte 2009 yılı yapımı Kapı (Die Tür) filmi de değişik, hoşça vakit geçirten, konuya hızlı girip, hızlı devam eden, laf kalabalığı yapmayan, senaryo örgüsü sağlam ve film bittikten sonra akılda çok fazla soru işareti bırakmayan güzel bir Alman filmi. Oyuncular gerçekten usta, çoğu Alman filmindeki gibi ortam yine kasvetli, filmin başından sonuna kadar bir tedirginlik hakim... Ancak konusu, hikâyesi ve kurgusu çok güzel, sağlam ve uzun süre unutulmayacak cinsten. Bildiğimiz ve filmlerde çokça kullanılan "paralel evrenler" kavramına yeni bir bakış açısı getiren filmin yönetmen koltuğunda 2004 yılı yapımı "Kebab Connection" filminden tanıdığımız Anno Saul var. Oyunculukların hepsi tadında ve kıvamında, ancak filmin başrol oyuncusu Mads Mikkelsen'e ayrıca dikkat çekmek istiyorum.
 

Filmin konusuna da kısaca değinmek istiyorum: Mads Mikkelsen'in canlandırdığı David, bir gün karısı evde yokken genç ve güzel komşusunun evine giderek her zamanki ilişkilerinden birini yaşarken, evde bıraktığı küçük kızı bahçedeki havuza düşerek ölür. Bu olay üzerine karısı onu terk eder ve kendisi de kendisini hiçbir zaman affetmez. David'in hayatını mahveden bu olayın üzerinden beş yıl geçer ve David bir gece intihar edecekken son anda bahçesindeki ağaçların arasında geçmişe açılan bir kapı bulur. Bu kapıdan geçen David, tam beş yıl önce kızının öldüğü güne geri döner. Ancak her şeyi düzeltmek isterken, geçmişte hâlâ yaşayan David'le ve bir sürü sorunla da baş etmek zorundadır.
 

Sonuç olarak Kapı (Die Tür), tipik Alman filmi özelliklerini bünyesinde barındıran ve bu tarzdan hoşlananların seveceğini umduğum bir film.

 

(18 Nisan 2011)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"SİNEMA YAZILARIM" Sayfasına Geri Dön

 

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011