GERÇEĞİN ÖTESİNDE / ALTERED STATES (1980) - Kısa Film Yorumu

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

GERÇEĞİN ÖTESİNDE / ALTERED STATES (1980) - Kısa Film Yorumu

 
Orijinal / Türkçe Adı:  Gerçeğin Ötesinde / Altered States
Ülkesi:  A.B.D.
Yapım Yılı:  1980
Türü:  Dram, Fantastik, Korku
Yönetmen:  Ken Russel
Oyuncular:  William Hurt, Blair Brown, Bob Balaban

 

"Acaba Arthur Penn bu işin içinde olsaydı, koltuğunu Ken Russell'a bırakmasaydı ortaya nasıl bir film çıkardı?" diye sorduğum film...

 

Zira filme Arthur Penn başlamış, çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle bırakmış ve filmi Ken Russell tamamlamış. Hatta Arthur Penn bir söyleşisinde; filmin senaristi Paddy Chayefsky'ın kendisine "Filmimizi ne hale getirmişler!" dediğini de söylemiş.

 

William Hurt'ın oynadığı filmleri severim. Oyunculuğu (bana göre) çok iyidir çünkü. Bu filmde de kuralı bozmamış. Ancak William Hurt'ın oynadığı birçok filmden aldığım sanatsal zevki bu filmde pek alamadım. Elbette "ille de sanat olsun" diye izlenmez her film ancak çok güzel başlayan konu ortalardan sonra kanımca sapmaya başladı ve bilimsel temeli ve felsefesi tipik bir gerilim-aksiyon-fantastik filmine dönüştü. Yine de değişik konusu, sıkılmadan zaman geçirtmesi ve William Hurt'ın hatırı için türün meraklılarınca ilgiyle izlenebilecek bir film olduğunu düşünüyorum.

 

Film, filmin senaristi Paddy Chayefsky'ın bir romanından uyarlanmış. Ayrıca internette yaptığım araştırmada filmdeki deneylerin bir Amerikan psikanalisti, filozofu ve yazarı olan John Lilly tarafından yapıldığını da öğrenmiş bulunmaktayım.

 

Uzun lafın kısası: Büyük beklentilerle izlenmemesi gereken, ama yine de insan bilinci, evrim, saf düşünce, başka bilinç düzeyleri üzerine kafa yormak isteyenlerin beğenebileceği ve alt metinlere ulaşabileceği orta karar bir film olarak değerlendiriyorum.

 

Filme Verdiğim Puan: 10 üzerinden 7.

 

NOT: Yukarıda okuduğunuz yazı, tarafımdan 24 Mayıs 2012 tarihinde yazılmış olup, aynı tarihte bazı değişikliklerle www.turkcealtyazi.org sitesinde yayınlanmıştır.

 

(24 Mayıs 2012)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"SİNEMA YAZILARIM" Sayfasına Geri Dön

 

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011