FELIX THE CAT (1921 -1928)

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

 

FELIX THE CAT (1921 -1928) - Kısa Film Yorumu

 
Orijinal / Türkçe Adı: Felix The Cat
Ülkesi: A.B.D
Yapım Yılı: 1921 - 1928
Türü: Animasyon, Kısa Metraj, Komedi
Yönetmen: Pat Sullivan
Oyuncular: Felix

 

Ne yalan söyleyeyim; Felix’i iki sene öncesine kadar ben de tanımıyordum. İki yıl önce bir gün tesadüfen online video sitelerinden birinde maceralarını görünce 1920’li yıllarda ortaya çıkarılmış bu sevimli kediyi çok sevdim ve zaman zaman izler oldum.

 

Kısaca Felix hakkında bilgi vermek gerekirse şunları söyleyebilirim: Felix, Avustralyalı karikatürist Pat Sullivan’ın oluşturduğu bir çizgi karakterdir. Amerika’da sessiz sinema döneminde, özellikle 1920’li yıllarda çok popüler olmuş ve halk tarafından çok sevilmiştir. Çizgi banttan animasyona geçen ilk karakter olarak da bilinir. Özellikle 1921 – 1925 yılları arasında birçok sessiz filmden çok daha fazla izlenerek büyük bir başarıya imza atmıştır. Günümüzde de çizgi filmleri, oyunları, tişörtleri ve oyuncaklarıyla adından söz ettirmektedir.

 

Felix’in her macerası ayrı bir eğlence kaynağı olduğu gibi, düşünme vesilesidir de. Sessiz sinema dönemindeki (benim çevirilerini yaptığım) maceralarında dönemin sorunlarını hafif mizahi bir üslupla gözler önüne serer ve bazı olaylara göndermeler yapar. Örneğin “Felix in Hollywood” adlı macerasında Hollywood film sektörüne üstü kapalı göndermeler yapar, “Felix Revolts” adlı macerasında kedilerle insanlar arasındaki çekişmeyi gözler önüne serip kedilerin insanlar için ne kadar vazgeçilmez olduğunu kanıtlamaya çalışır, “Felix Turns The Tide” adlı macerasında savaşı ve bir kahramanın yalnızlığını betimler ya da “Pedigreedy” adlı serüveninde “soyluluğa” insanların atfettiği değerin ne kadar anlamsız olduğunu bizlere gösterir.

 

Sinema tarihine damgasını vurmuş bu çizgi filmlerin unutulmaması gerektiğini düşünüyorum.

 

Ancak gördüğüm kadarıyla sessiz sinema döneminin bu en meşhur çizgi kahramanının maceralarının anlatıldığı filmlerin Türkçe alt yazısı yoktu. Ben de oturup bu sevimli kedinin 10 adet macerasının hem İngilizce alt yazılarını hazır hale getirdim hem de çevirisini yaptım. Bundan böyle de fırsat buldukça Felix’in maceralarının alt yazılarını hazırlamayı düşünüyorum. Bu çevirileri "alt yazı çevirilerim" sayfasında bulabilirsiniz.

 

Çevirisini yaptığım Felix maceralarını online video izleme sitelerinde kolayca bulabilirsiniz. (Ben de çevirileri bu sitelerdeki “flv” uzantılı dosyaları “avi” uzantılı dosyalara dönüştürerek yaptım. Bu yüzden Türkçe alt yazılar, oradaki videolara uygundur.)

 

İyi seyirler…

 

(18 Ağustos 2012)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"SİNEMA YAZILARIM" Sayfasına Geri Dön

 

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011