YAZILI, GÖRSEL VE İŞİTSEL İSPANYOLCA KAYNAKLAR

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

YAZILI, GÖRSEL VE İŞİTSEL İSPANYOLCA KAYNAKLAR

 

Ne yazık ki, gerek internette gerekse piyasada İspanyolca kaynak sayısı İngilizcedeki kadar çok değil. Ancak bunun güzel bir tarafı da var. Sınırlı kaynaklarla çalışmak zorunda olduğunuzdan elinizdeki kaynakları olabildiğince verimli değerlendirmek zorunda kalıyorsunuz. Aşağıda bu kaynaklardan önemli bulduklarımı basılı kaynaklar ve internek kaynakları olmak üzere ikiye ayırarak yazdım. İspanyolca öğrenirken bu kaynaklardan olabildiğince faydalandım ve faydalanmaya da devam ediyorum. Umarım size de yararı olur.

 

1-) BASILI KAYNAKLAR:

 

* FONO İSPANYOLCA İLK ADIM (3 CD'Lİ)

 

Yeni başlayanlar için hazırlanmış, İspanyolcayı en basitten alarak temel özelliklerini öğreten ve benim oldukça yararlı bulduğum bir kitap.

 

* FONO İSPANYOLCA EN ÖNEMLİ 1000 SÖZCÜK

 

İspanyolcada en çok kullanılan bin sözcüğü örnek cümlelerle ve anlamlarıyla gösteren oldukça yararlı bir kaynak.

 

* FONO İSPANYOLCA - TÜRKÇE / TÜRKÇE - İSPANYOLCA SÖZLÜK

 

Her ihtiyaca cevap verebilecek, kelimelerin anlamlarının yanında okunuşları ve vurgularını da gösteren hem İspanyolcadan Türkçe'ye hem de Türkçe'den İspanyolcaya sözcük anlamlarını veren oldukça kullanışlı bir sözlük.

 

* FONO İSPANYOLCA DİLBİLGİSİ

 

İspanyolca dilinde biraz ilerledikten sonra (hatta ilerlerken) özellikle fiiller ve zamanlar konusunda epey bilgi ve örnek ihtiva eden yararlı bir gramer kitabı.

 

* TEMEL İSPANYOLCA

 

İnternette bu konuda sitesi de olan Engin Yılmaz'ın hazırladığı, gramerin sert kuralları içinde boğulmak yerine İspanyolcayı temel giriş düzeyinde eğlenceli bir şekilde öğreten ve benim sürekli başvurduğum bir kaynak.

 

* PRATİK İSPANYOLCA CEP KILAVUZU

 

Pınar Çevik'in hazırladığı günlük konuşmalara ve okunuşlarına yer veren küçük boyutlu bir kitap.

 

* İSPANYOLCA KONUŞMA KILAVUZU

 

Mehmet Hengirmen'in  hazırladığı, içinde konularına göre günlük konuşma kalıplarının ve sözlüklerin yer aldığı küçük boyutlu bir kitap.

 

* TÜRKÇE AÇIKLAMALI İSPANYOLCA DİLBİLGİSİ

 

Mehmet Emin Cihan'ın hazırladığı İspanyolca dilbilgisini çeşitli özellikleriyle ve bol alıştırmalarla anlatan bir kitap. Kitaptaki (olabildiğince fazla olan) Türkçe imlâ hatalarını görmezden gelebilirseniz yararlı olabilecek bir kitap.

 

2-) İNTERNET KAYNAKLARI

 

* İSPANYOL COM (http://www.ispanyol.com)

 

Yukarıda bahsetmiş olduğum Temel İspanyolca adlı kitabın yazarı da olan Engin Yılmaz'ın hazırladığı; içinde İspanyolca bilgiler, müzikler, linkler ve çeşitli bilgiler bulunan, İspanyolca konusunda oldukça yararlı bilgiler sunan güzel bir site.

 

* İSPANYOLCA SÖZLÜK NET (http://www.ispanyolcasozluk.net)

 

Hem İspanyolcadan Türkçe'ye hem de Türkçe'den İspanyolcaya kelime çevirisi yapan ve zaman zaman başvurabileceğiniz bir sözlük sitesi.

 

* İSPANYOLCA FİİL ÇEKİMLERİ (http://tr.bab.la/fiil-cekimi/ispanyolca)

 

Birçok dilde fiil çekimlerini veren bu sitenin ben İspanyolca sayfasını kullanıyorum. İspanyolca fiillerin çeşitli zamanlara göre çekimlerini veren oldukça kullanışlı bulduğum bir site.

 

* BUSUU (https://www.busuu.com/tr)

 

Sadece İspanyolca değil birçok yabancı dili öğrenmek için de kullanabileceğiniz, eğlenceli bir site. İlk 7 günlük kullanımı ücretsiz. Üye olarak derslere devam ediyor, alıştırmaları yapıyor ve ana dili İspanyolca olanların öğrenme sürecinize yardım ettiğini görüyorsunuz. Tabii siz de Türkçe öğrenenlere yardım ediyorsunuz.

 

(8 Aralık 2014)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"İSPANYOLCA" Sayfasına Geri Dön

 

   

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011