YAZILI, GÖRSEL VE İŞİTSEL İNGİLİZCE KAYNAKLAR

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

YAZILI, GÖRSEL VE İŞİTSEL İNGİLİZCE KAYNAKLAR

 

İngilizceyle ilgili olarak gerek internette gerekse piyasada binlerce kaynak bulmak mümkün. Ancak ben burada temel olarak yol gösterici ve önemli olduğunu düşündüğüm bazı kaynakları vermekle yetineceğim.

 

1-) SÖZLÜKLER:

 

İngilizcenin temellerinin iyi oturması için iyi bir sözlük gerçekten çok önemlidir. Başlangıç için çok fazla ayrıntı içermemeli, ancak günlük dilde konuşulan her kelimeyi de içermelidir. Üstelik kelimelerin telaffuz (söyleniş) kurallarını da göstermelidir. Benim bu konudaki düşüncem (özellikle basılı sözlüklerde) kitap okur gibi okuyabileceğimiz, yazıları çok küçük olmayan sözlüklerin tercih edilmesi yönünde. İnternet sözlüklerinde ise günlük jargona, deyimlere ve kalıplara yer veren, geniş bir veritabanı olan sözlükleri tercih etmek daha faydalı olacaktır.

 

     A-) İNTERNET SÖZLÜKLERİ:

 

* TURENG (http://tureng.com)

 

Geniş bir veritabanı olan, günlük konuşmalara, deyimlere, argolara, ifadelere yer veren güzel ve kullanımı kolay bir sözlük.

 

* SESLİ SÖZLÜK (http://www.seslisozluk.net)

 

Tureng kadar çok kullanmasam da yine geniş kapsamlı ve kullanımı kolay bir sözlük.

 

* URBAN (http://www.urbandictionary.com)

 

Biraz daha gelişmiş İngilizce düzeyine hitap eden bu İngilizceden İngilizceye çeviriyi kapsayan sözlük, daha çok normal sözlüklerde bulamadığımız argo ifade, kalıp ve deyimlere yer vermekte.

 

     B-) BASILI SÖZLÜKLER:

 

* FONO İNGİLİZCE - TÜRKÇE SÖZLÜK

 

(Günlük hayatta en çok kullandığım, kullanımı kolay, en güncel ifadelere yer veren ve her sözcüğün okunuşunu da gösteren bir sözlük.)

 

* REDHOUSE İNGİLİZCE - TÜRKÇE SÖZLÜK

 

Piyasada çeşitli boyutlarda baskıları olmasına rağmen en kapsamlı ve en büyük boyutlu olanını tercih etmenin daha iyi olduğunu düşündüğüm, çoğu sözlükte bulunamayacak ifadelere de yer veren ve bu işin neredeyse duayeni olan sözlük.

 

2-) SÖZLÜKLER DIŞINDAKİ KAYNAKLAR:

 

Sözlükler dışında da hem internette hem de piyasada birçok kaynak var. Bunların bazıları gramer üzerine olduğu gibi kimisi konuşma, kimisi pratik, kimisi de yazma becerilerini geliştirme üzerine. Ben (gramere önem vermekle birlikte) sadece gramer öğrenmenin kupkuru bir dil öğrenmeye yol açacağını düşündüğümden bunların hepsini dengeli bir şekilde barındıran ya da daha çok konuşma, işitme becerilerini geliştirmeye önem veren kaynakları tercih ediyorum.

 

     A-) İNTERNET KAYNAKLARI:

 

* BBC İNGİLİZCE DERSLERİ  (http://www.bbc.co.uk/turkce/ingilizce_dersleri)

 

BBC farkıyla İngilizceyi hem okuyarak hem dinleyerek öğrenebileceğiniz, güncel haberlerle pratik yapabileceğiniz ve zevk alacağınızı düşündüğüm bir site.

 

* VOA (AMERİKA'NIN SESİ) (http://www.amerikaninsesi.com)

 

Amerika'dan olduğu kadar Türkiye'den haberler de verdiği gibi, İngilizce öğrenmek isteyenler için de güzel bir site. Zira sitede Amerikan tarihinin bazı olayları, bazı kişilerin öyküleri ve bazı haberler ya da makaleler metniyle birlikte İngilizce sesli olarak sunuluyor. Bu ses dosyalarını bilgisayarınıza indirebiliyor ve istediğiniz zaman dinleyebiliyorsunuz. Üstelik bu ses dosyalarında İngilizceyi yavaş yavaş, tane tane ve anlaşılır bir şekilde konuşuyorlar.

 

* ENGLISH BABY (http://www.englishbaby.com)

 

Üye olarak dünyanın her tarafından İngilizce öğrenmek için orada bulunan kişilerle konuşabileceğiniz, pratik yapabileceğiniz, güzel ve kullanımı kolay bir site.

 

* BUSUU (https://www.busuu.com/tr)

 

Sadece İngilizce değil birçok yabancı dili öğrenmek için de kullanabileceğiniz, eğlenceli bir site. İlk 7 günlük kullanımı ücretsiz. Üye olarak derslere devam ediyor, alıştırmaları yapıyor ve ana dili İngilizce olanların öğrenme sürecinize yardım ettiğini görüyorsunuz. Tabii siz de Türkçe öğrenenlere yardım ediyorsunuz.

 

* İNGİLİZCE NET (http://www.ingilizcenet.com)

 

* GRAMMAR BANK (http://www.grammarbank.com)

 

* İNGİLİZCE BANKASI (http://ingilizcebankasi.com)

 

     B-) BASILI KAYNAKLAR:

 

* ESSENTIAL GRAMMAR IN USE (Raymond Murphy)

 

* FONO İNGİLİZCE EĞİTİM SETİ

 

(7 Aralık 2014)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"İNGİLİZCE" Sayfasına Geri Dön

 

   

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011