KOKU / Patrick SÜSKİND

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

KOKU / Patrick SÜSKİND

 

BİR KOKU DAHİSİNİN İNANILMAZ VE UNUTULMAZ ÖYKÜSÜ

 

Hayatım boyunca beni etkileyen dört beş kitaptan birisidir Koku… Yayınlandığı zaman olay olan bu romanın bu etkisini günümüzde de sürdürdüğünü söylemek sanırım yanlış olmaz. Romanın yazarı Patrick Süskind romanın baş kahramanının müthiş karakter tahlilini yaparak roman boyunca psikolojisini yansıtırken arka planda da çok canlı bir şekilde 18’inci yüzyıl Fransa’sını tüm canlılığıyla izleriz. Bu haliyle roman çok renkli ve canlı bir sinema filmi görünümündedir. (Nitekim bu roman yönetmen Tom Tykwer tarafından 2006 yılında filme de uyarlanmıştır. İyi bir uyarlama olmakla birlikte filmin romandaki atmosferi ve kahramanın derin psikolojisi ve amacını yansıtabildiğini söylemek benim için zor.)

 

Romanın baş kahramanı Jean Babtiste Grenouille bir koku dahisidir. Burnu binlerce kokuyu aynı anda ayırabilmekte ve bu konuda müthiş bir algılama yeteneğiyle inanılmaz işler becerebilmektedir. Ancak her gittiği yerde çevresine uğursuzluk getirmek gibi bir özelliği vardır. Nitekim daha doğarken bile annesinden acı bir intikam alarak onun ölümüne sebep olmuştur. Grenouille’in dünyası kendisine ait bir kokusunun olmadığını anladığında kararır. Oysa insanlar hiç bilmeden insan kokularından etkilenmekte, sevgi ve nefretlerini biraz da insanların kokuları yardımıyla ayarlamaktadırlar. Kendisinin de bir insan kokusuna sahip olması ve toplum tarafından kabul görebilmesi için kimsenin alamayıp sadece kendisinin duyabildiği bazı insanların kendine has, o çok güzel kokularını kendisinde birleştirmelidir. Üstelik Grenouille, insanlardan nasıl koku elde edilebileceğini çok iyi bilmektedir.

 

Bir toplum ve birey eleştirisi olan Koku, beni derinden sarsan müthiş sonuyla da dünya edebiyatının en çok okunması gereken kitaplarından biri olmayı hak ediyor bence.
 

(22 Şubat 2012)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"EDEBİYAT YORUMLARIM" Sayfasına Geri Dön

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011