DEĞİŞİM / Franz KAFKA

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

DEĞİŞİM / Franz KAFKA

 

BİR BÖCEĞE DÖNÜŞMEK YA DA ASLINDA ÖYLE OLMAK

 

“Gregor Samsa, o sabah korkunç düşlerden uyandıktan sonra yatağının içinde kendisini devcileyin bir hamamböceğine dönüşmüş olarak buldu.” cümlesiyle  başlar Franz Kafka’nın Dönüşüm / Değişim / Metamorfoz adlı romanı. Ve Kafka’nın tüm eserlerinde olduğu gibi bunda da kişinin varoluşu, toplum içindeki yeri ve yalnızlığı sorgulanarak, kasvetli bir ortam ve bir açmaz içerisinde Gregor Samsa’nın ailesi, patronu, toplum ve işiyle ilişkileri gözden geçirilirken, derinlemesine düşündüğümüzde bize şu anda güzel gelen her şeyin en ufak bir değişimde ne gibi sonuçlar doğuracağı, toplumun bize nasıl sırt döneceği sarsıcı ve huzur bozucu bir şekilde suratımıza çarpılır.

 

En sevdiğim yazarların başında gelir Kafka… Onun hayatı anlayış, kavrayış ve yaşayışında kendimi görürüm biraz da. İşte “Değişim” de, Kafka’nın hayatına, insanı ve toplumu anlayıp kavrayışına en yakın eseridir. Her bir satırında bir sembol, bir imge, bir metafor yüklüdür. Ve bunlar sürrealist bir yaklaşımın içerisinde olabildiğince gerçekçi, olabildiğince sade, olabildiğince sarsıcıdır.

 

Örneğin kitaptaki Gregor Samsa gibi Kafka’nın da babasıyla sorunlu bir ilişkisi olmuştur. Babası iri yarı, kendine güvenen bir adamken, Kafka sıska, çelimsiz, güvensiz bir çocuktur ve Kafka babasının kendisine bu açıdan bakışını hep üzerinde hissetmiştir. Kitapta da, Gregor Samsa aslında zayıftır, çaresizdir ama ailesi için çalışıp onları geçindirmesi bunu kapatmaktadır. Ancak bir böcek haline dönüştükten sonra babasının evi geçindirmek için çalışmak zorunda olması, aslında Gregor’a içten içe olan nefretin ortaya çıkmasına neden olur. Bir böceğe dönüşen Gregor Samsa’ya en büyük yardımı kız kardeşi yapar: Gregor’u besler, onun yatağını temizler, ona sevgiyle yaklaşır bir müddet. Ancak çok geçmeden o da (belki de içinde başından beri ağabeyine olan hayranlığının örttüğü nefretle) bu işten sıkılır ve Gregor’u kendi kaderine terk eder. Gregor’un annesinin ise elinden gelen bir şey yoktur. Her ne kadar anne yüreği olsa da…

 

Kitap ölmeden önce mutlaka okunması gereken kitaplar arasındadır bana göre. Bu kitap üzerinde binlerce yorum yapılmış, yüzlerce kitap yazılmış olduğundan herkesin başka anlamlar çıkarması ya da aynı kişi bile her okuduğunda başka anlam çıkarması mümkündür. O yüzden ben de uzun uzadıya konuşmak istemiyorum. Alın, okuyun ve ne anlattığını/anladığınızı kendiniz görün.
 

(23 Şubat 2012)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"EDEBİYAT YORUMLARIM" Sayfasına Geri Dön

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011