YA VEREBİLECEĞİ ZARAR?.. (RECEP İVEDİK TEHLİKESİ)

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

YA VEREBİLECEĞİ ZARAR?.. (RECEP İVEDİK TEHLİKESİ)

 

Serinin 3 filmini de izlemiş, gülmem gereken yerde gülmüş ("Recep İvedik 3" güldürmek konusunda pek başarılı değildi bana göre) ve filmden çıktıktan sonra artık o filmi orada bırakıp, unutmuş ve bu filmden etkilenmemiş biri olarak şunları söylemek isterim:
 

Bana göre bazı filmler sanat filmidir; üzerinde düşünür, yorumlar yapar, etkilenir, bir tablodan ya da şiirden aldığınız zevki alırsınız. Bu tarz filmler yıllar geçse de unutulmaz. (Zaten bu filmlerin hak ettiği yere oturması için üzerinden zaman geçmesi de gerekir.) Bazı filmler ise sabun köpüğü gibidir; izlersiniz, hoşça vakit geçirir ve o an için zevk alırsınız. Bunu sanatla bağdaştırmak ya da sanatsal bir film değil diye izlememek yanlıştır benim düşünceme göre. Bazı insanlar tanıyorum ki; "acaba bunu izlediğimi bilirlerse bana ne derler?" diye düşünüp gizli gizli izlerler böyle filmleri. Sonuçta gülmek, korkmak ya da ağlamak için sinema dünyasına çok da bir şey getirmeyen filmleri de izlemek, üzerinde çok düşünmemek ve hoşça vakit geçirdiğimizi kâr saymamız gerek.
 

Ancak benim Recep İvedik konusunda dikkat çekmek istediğim husus şu: Toplum olarak çok çabuk etkilenen bir yapıya sahibiz. Evet, bu filmde yapılan -tabiri caizse- magandalıklar, çevremizde böyle insanların ve bunların hareketlerinin espri haline getirilmesi üzerine kurulu. Böyle insanların -eskinin beyefendi ve hanımefendilerinin, takım elbise giyerek ailece gazinoya gittiği dönemlerin aksine- günümüzde her an etrafımızda görülebileceği doğru. Ancak bu insanların sempatik gösterildiği bu tarz filmlerin tehlikesi şu ki; insanlarımız, özellikle çocuklarımız bu filmlerden çok etkileniyorlar. Ben her 3 filmi de -kendisine böyle bir filmden ve insanlardan etkilenmeyecek eğitimi verdiğimi düşündüğüm için- oğlumla izledim. Ancak bir arkadaşımızın oğlu bir süre boyunca Recep İvedik gibi davranıp, Recep İvedik gibi konuşmaya başladı. Ve öğrendik ki, okudukları okulda bu filmi izleyen herkes böyle davranıyor. İzlemeyenler ise izleyen arkadaşlarından etkilenip, onlar gibi davranmaya başlıyor. Babası, oğlunu bundan vaz geçirmek için epey nasihat etti. Şu anda unutmuş durumda, ama Recep İvedik'in dördüncüsü çekilirse ne olur, bilemiyorum. Elbette zaman zaman bu çocuklar, çevrelerinde de Recep İvedik karakterleri görüyorlar ancak; sınırlı sayıda görülen ve ailelerince -genel olarak- kendilerine bu tarz insanların istisnai ve yaptıkları şeyin yanlış olduğu anlatılırken, Recep İvedik gibi milyonlara ulaşan filmlerle toplumdaki böyle insanları sempatik göstermek, çocukların ruh dünyasında yaralar açılmasına ve olumsuz yönde etkilenmelerine sebep oluyor.
 

Her ne kadar ticari amaçlı yapılmış olsa da, bu işlerle uğraşanların görevi; toplum böyle istiyor diye bel altından ve olumsuz davranışları lanse edici, sempatik gösterici filmler yapmak yerine (ki, bu işin kolayına kaçmaktır) "Ben daha zeki, daha güzel, daha estetik esprileri nasıl bulurum?" diye düşünerek hareket etmektir.
 

Tamam; ben izlerim geçerim, biz izleriz geçeriz. Üzerinde sanatsal yorum yapmaya ya da öküz altında buzağı aramaya veya bu konuda toplumsal eleştiriler getirmeye de gerek yok belki. Peki ama, yeterli eğitimi almamış, gelişme çağında olan, zihinleri bu tarz olumsuzluklara zaten açık ve kapmaya hazır olan çocuklarımızın üzerinde bıraktığı etkiler ne olacak? "Sen oğluna izlettirme veya kendin izleme!" tarzında yaklaşımlar da çok sağlıklı değil bence; çünkü benim çocuklarım izlemese bile arkadaşları izleyecek, etkilenecek, büyüyecek ve belki de yaşam biçimi olarak benimseyecekleri bu davranışlarıyla benim çocuklarıma da zarar verecekler.

NOT: Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın lütfen. Ben bu filmleri izleyenleri ya da izlenmemesi gerektiğini söyleyenleri yargılamıyorum. Sonuçta ben de izledim, -özellikle ilk iki filmde- güldüm, hoşça vakit geçirdim ve bunun ticari amacın yanında; insanları istedikleri şeylerle güldürmek ve toplumdaki böyle karakterlerin davranışlarını abartılı bir şekilde göstermek için yapılmış bir film olduğunu düşündüm. İzlediğim için utanmadığım gibi, izlemediğim için çok da gururlanmam gerektiğini düşünmüyorum. Ama bu filmin -eğer bir kitle olacaksa ve sadece toplumdaki "kötü" dediğimiz davranış biçimleri "espri" adı altında bu kitleye gösterilecekse- bu kitlenin küçükler değil, büyükler olduğunu düşünüyorum. Benim dikkat çekmek istediğim nokta; konuya farklı bir açıdan yaklaşarak yukarıda bahsettiğim nedenlerle -sadece bu film değil, günümüzde yayınlanan diğer birçok dizi, çizgi film ve filmin de- çocuklar üzerinde oluşturabileceği etkiyi göstermektir. Elbette bütün bunlar tamamen kendi kişisel görüş ve yorumlarımdır, herkese göre doğru olmayabilir ve farklı bakış açıları getirilebilir. Bu nedenle yazdıklarım okunur ve yorumlanırken bunun göz önüne alınmasını rica ederim.

 

(25 Kasım 2010)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"DENEMELERİM" Sayfasına Geri Dön

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011