ASTROLOJİ BİR BİLİM DEĞİLDİR

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

ASTROLOJİ BİR BİLİM DEĞİLDİR

 

Öncelikle Türk Dil Kurumu sözlüğüne bakalım:
 

ASTROLOJİ: Yıldız falcılığı, müneccimlik, yıldızlara bakarak gelecekten haber verme...
 

ASTRONOMİ: Gök bilimi, yıldızların ve gökcisimlerinin hareketlerini inceleyen bilim dalı...
 

Diğer herhangi bir sözlüğe ya da ansiklopediye bakarsanız da sonuç değişmeyecektir.
 

Astronomlar yıllardır bunun mücadelesini veriyorlar. Bir bilim olmadığı halde yıldız falcılığına "ASTROLOJİ" denmesi, sonuna "-loji" eki alarak sanki bir bilimmiş gibi tanıtılmaya çalışılması ve maalesef bunda başarılı olunması astronomları üzdüğü kadar beni de üzüyor... Fakat ne yazıktır ki internette astronomi hakkında bir araştırma yaptığınız zaman bazı sitelerde ASTROLOJİ/ASTRONOMİ olmak üzere birlikte sayfalar açılıyor ve hemen tarot kartları filan devreye giriyor...
 

Astroloji ilkel insanın geleceği görebilme arzusundan, insan psikolojisindeki kendini güvenceye alma güdüsünün doyurulmasından doğmuş bir şeydir... (Bunları herhangi bir psikoloji kitabından ya da çevrenizdeki psikolojiyle ilgilenen bir kişiden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.)
 

Meseleye İslâmî açıdan bakacak olursak da; "De ki; göklerde ve yerde gaybı Allah'tan başka bilen yoktur." (Neml Sûresi, 65) ayeti ve "Bütün müneccimler yalancıdır." hadis-i şerifi dolayısıyla bu işin yararlı bir iş olmadığı (hatta büyük tehlike arz eden bir iş olduğu) meydandadır...
 

Yok eğer eğlence açısından bakacak olursak; başka hangi canlı türü yalan olduğunu, gerçekleşmeyeceğini bildiği halde yıldızlara, fallara inanarak eğlenmeye ve geleceğine yön vermeye çalışır ki?..
 

SON SÖZ: Benim bir tanıdığımın kızı eskiden gazeteye fal köşeleri hazırlardı, astroloji(!) ile ilgilenirdi... Ama bırakın her gün oturduğu yerden insanların günlük fallarını yazmasını, kendisinin ne olacağını bilemezdi... Ha, bir de sürekli "Benim yükselenimde bir uyumsuzluk var!" derdi her zaman... Ne Demekse?..

 

(2006)

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"DENEMELERİM" Sayfasına Geri Dön

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011