YANDEX BELASINDAN KURTULMANIN YOLLARI

gitarisyen

Aşk şarkıları söylemeyi bıraktığımız gün her şeyimizi yitirdik biz. İşte o yüzden durmadan aşk şarkıları söylüyorum.

 

Ne ölümler yaşatırım

İçimde ben

Hiçbiri kalmaz kendime

Bir karlı bahar açar

Gözlerimde yankısız

Kendimi öldürmekten

Yenik düşerim kendime...

Bu sitenin içeriğinden tam olarak faydalanabilmek için sisteminizde

 

JAVA ve FLASH PLAYER

 

yüklü olmalıdır.

YANDEX BELASINDAN KURTULMANIN YOLLARI

 

Sizi bilmiyorum ama, ben Yandex'i çıktığı günden beri bir türlü sevemedim. Kendisini zorla kabul ettirmeye çalışması, hangi web tarayıcısını kullanırsanız kullanın ana sayfanızı Google bile yapsanız gelip tekrar ilk sayfaya yapışması, tarayıcılarınızdan çeşitli yöntemlerle silseniz / kaldırsanız bile yine bir şekilde karşınıza çıkması ve saçma sapan reklamlarının olur olmaz yerlerde (siz istemeden) karşınıza çıkması gerçekten çok rahatsızlık veriyor.

 

Özellikle herhangi bir tarayıcıda hangi siteyi açarsanız açın kelimelerin ya da kelimelerin içindeki bazı harflerin altında çizgi oluşması ve mouse ile bunların üzerine (yanlışlıkla bile olsa) gelince kendisinin bir pencere açıp anlamsız reklamlar göstermesi sinir bozucu olabiliyor.

 

Yandex'le ilgili bu istenmeyen misafirliklerden kurtulmak için internette bir araştırma yaptığınız zaman çoğu kimsenin şikâyetçi olduğunu görüyorsunuz. Sadece reklam değil, Yandex'in arama motoru ya da ana sayfa olarak bilgisayarınızdan kolay kolay kaldırılamadığına dair yorumlar, şikâyetler ve çözüm önerileri okuyorsunuz.

 

Tarayıcı olarak genellikle Chrome kullananlar için Chrome'dan kendisiyle ilgili her şeyi temizliyorsunuz (hatta bazen "homepage" olarak kendisini sakladığı için "homepage" yazan her şeyi de siliyorsunuz), arama motorları listesinden kaldırıyorsunuz, "program kaldır" bölümünden Yandex'le ilgili olabilecek her şeyi kaldırıyorsunuz, olmuyor. CCleaner ile taratıp defalarca temizliyorsunuz, olmuyor. Hiç olmazsa bu reklamları engelleyeyim diye Chrome Adblock eklentisini yüklüyorsunuz, olmuyor. Son günlerde kurduğunuz bazı programların buna sebep olabileceğini düşünerek (Zira herhangi bir programı kurarken "Yandex de kurulsun mu?" diye sorduğu zaman siz "kurulmasın" kısmını işaretleseniz bile kendisini arka planda kuruyor ya da o programı kaldırırken Yandex istemeden gelip kendi kendine kuruluyor.) son birkaç gün içinde kurduğunuz programları kaldırıyorsunuz, yine olmuyor. Regedit ayarlarından "Yandex" yazan her şeyi siliyorsunuz, yine olmuyor.

 

Sözün özü internetteki çözümlerin çoğu bu yaraya derman olmuyor. Bu yüzden de internette çoğu kişi Yandex'ten şikâyetçi ve şikâyet siteleri Yandex'ten yakınmalarla dolup taşıyor.

 

Ancak bunun (en azından benim gördüğüm ve kullandığım kadarıyla) kesin bir çözümü var. Bu yolla hem Yandex'ten kesinlikle kurtulmuş oluyor hem de bilgisayarınızı başka şeylere karşı da koruyorsunuz: YAC (Yet Another Cleaner) adındaki bir program. Bu program hem hafif, hem kurulumu kolay hem de ücretsiz. Üstelik Yandex de dahil olmak üzere bilgisayarınızdaki istemediğiniz bütün virüsleri bulup temizliyor, gereksiz dosyaları ayıklıyor ve sizin başucu programınız haline geliyor.

 

Siz de Yandex'den benim gibi dertliyseniz ve bilgisayarınızda ayrı bir temizlik de yapmak istiyorsanız bu programın çok işe yaradığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Programın hızlı çalışması, boyutunun küçük olması ve ücretsiz olması onu çok sevimli bir uygulama haline getiriyor.

 

YAC (Yet Another Cleaner) programını kendi resmî sitesi olan BU ADRESTEN indirebileceğiniz gibi aşağıdaki linkten de indirebilir ve bilgisayarınıza kurduktan sonra Yandex sorunundan kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz.

 

YAC (Yet Another Cleaner) Programını İndir

 

gitarisyen

(M. Feridun GÜLSAN)

 

"ÇÖZÜM ÖNERİLERİM" Sayfasına Geri Dön

 

 

Tasarlayan: gitarisyen

 Bu site en iyi Internet Explorer ile 1024 X 768 çözünürlükte görüntülenir. © 2011